Náš odchovanec Jakub Nečas

06.04.2021

Jeden z našich odchovanců Jakub Nečas dosahuje v týmu Basket Brno pozoruhodných výsledků. Níže uvedený článek a odkaz na turnaj může být inspirací pro naše další hráče.

Ve dnech 19. až 21.3.2021 se brněnský chlapecký tým BASKET BRNO měl možnost zúčastnit turnaje Euroleague Adidas Next Genration U18 v tureckém Istanbulu. Ten nahradil původně plánovaný Mnichov, kdy opatření německé vlády proti šíření coronaviru pořádání turnaje znemožnila. Turnaje měli možnost se zúčastnit chlapci ročníku 2003 a mladší, což Brnu rozšířilo možnosti oproti předchozím účastem na mezinárodních turnajích EYBL cupu, kde startovali pouze hráči ročníku 2004. Nově však brněnské hráče, pod vedením jednoho ze dvou českým euroligových vítězů Luboše Bartoně, čekala naprosto mimořádná zkušenost, protože istanbulský turnaj byl jedním ze tří, na kterých se setkává absolutní evropská mládežnická špička.

Turečtí pořadatelé zajistili pro všechny týmy režim tzv. bubliny, kdy se hráči a jejich realizační týmy mohli pohybovat pouze v hotelu a podzemním tunelem se přesouvali do tréninkové haly pořádajícího klubu Anadolu Efes. Přístup do haly byl omezen pouze na účastníky a akreditované hráčské agenty a novináře. Všechna utkání přenášel živě internetová televize.

Brněnský tým zahájil své účinkování na turnaji s pozdějším finalistou - italským celkem Stellazzurra Rome. První souboje na palubovce ukázaly, jak těžké bude pro brněnské hráče se proti celoplošné agresivní obraně prosadit. Nakonec byl výsledek odpovídající předvedené hře a Brno si připsalo prohru v poměru 65:82. Ještě v pátek večer nastoupili brněnští hráči proti domácímu týmu Anadolu Efes a výrazně zlepšeným výkonem dotáhli zápas až do dramatické koncovky, ve které domácímu týmu smolně podlehli 80:83. V sobotu čekal, po krátkém odpočinku, na brněnské hráče španělský tým Casademont Zaragoza s několika zahraničními hráči a s nejvyšším hráčem turnaje, 218 cm vysokým Adayem Marou. Brněnští kluci vlétli do zápasu bez jakéhokoliv respektu a odměnou jim bylo poločasové vedení o 7 bodů. Bohužel během 3. čtvrtiny si udělal čtvrtý a začátkem poslední čtvrtiny i pátý faul nejlepší brněnský hráč, Jakub Nečas, a celé utkání nabralo bohužel neblahý směr, jehož výsledkem byla těžko pochopitelná prohra 59:73. Poslední den přinesl brněnským hráčům konečně vytoužené vítězství, kdy v souboji o 7. místo porazili v prodloužení další turecká celek Tofas Bursa 71:66.

Společnou odměnou všem hráčům pak byla možnost sledovat odpolední finále Real Madrid vs. Stellazzurra Rome, které po nádherném basketbalovém představení vyhrál španělský tým 85:77. Mimořádnou individuální odměnou pak byla pro odchovance blanenského mládežnického basketbalu, Jakuba Nečase, nominace do Best 5 turnaje. Toto ocenění si vysloužil nejen dosaženými statistikami, ale také předvedeným stylem hry, kdy společně s 212 cm vysokým Ondrou Hustákem dokázali zúročit svoje dosavadní zkušenosti z extraligového mužského basketbalu.

Brněnský tým Next Generation tak při svém prvním vystoupení na euroligové mládežnické scéně zanechal velmi pozitivní dojem, který by měl být základem pro jeho další účast v příštím ročníku. Může to být tak tou správnou motivací pro všechny jihomoravské mládežnické basketbalisty, aby svoje úsilí nasměřovali do účasti v programu Next Generation a následné nominace do dalších mezinárodních turnajů či zápasů.

Více o turnaji a celém projektu Adidas Next Generation Euroleague zde: www.adidasngt.com